NAMAZ

NAMAZ

Bismillahirrahmanirrahim

  Hamd ancak Allah’a dır. O’nun seçkin kullarına salat ve selam olsun.

Allah’ın ayeti ile başlamam en doğrusu olur herhalde. Rabbimiz kitabında şöyle buyuruyor;

‘’ Hiç şüphesiz namaz, müminler üzerine vakitleri belirli bir farzdır’’.  Allah celle celelühü  namazları vakti geldiğinde eda edilmesini emrediyor bize. Yani ne vaktinden önce ne de vaktinden sonra namazların olmayacağını, vaktinden önce kılınan namazın bir geçerliliğinin olmadığını vaktinden çok sonra kılınan namazın da sevabının azalacağını söylüyor.  Nedense namaz insanlarımıza çok ağır bir yükmüş gibi geliyor aslında hiç de öyle değil yani basit bir hesaplama yaptığımız zaman günlük toplam alacağı süre bir saat bile değil. Ama o bir saati namaz hariç her yerde kullanıyoruz namaza geldi mi vaktim yok, hiç müsait olamıyorum vs. Bahanelerin arkasına sığınıyoruz. Bu halden Allaha sığınırız.

Halbuki namaz ilk zamanlarda elli rekattı ama sonra bazı olaylar zuhur etti ve rabbimiz bize günlük beş vakit olarak farz kıldı. Tabi bu beş vakit eğer olması gereken gibi yani efendimiz (asv) buyurduğu gibi eda edilirse yine elli vakit sevabı alacağımızı söylemiş bize efendimiz.

Yani aslında günde beş defa Allah’ın huzuruna çıkıyoruz. Allah bizi yarattı da başı boş bırakılacağımızı mı sandık? Hayır kesinlikle hayır ona karşı görev ve sorumluluklarımız var ve bunun bilincinde olmalıyız. Nedir o sorumluluklar işte onlardan en temeli diyebileceğimiz imandan sonra gelen en önemli vasıf kulluk. Peki Allah’ın haşa kulluğumuza mı ihtiyacı var ki böyle bir emirde bulunmuş? Elbette hayır. Allah bizi yeryüzünün halifesi kıldı ve bize bazı vasıflar verdi bunların sonucundan da bizden Allah’ın kanunu gereği kulluk istemektedir. İşte bu kulluk görevinde namazın ehemmiyeti oldukça fazladır. Hangi şartta olursa olsun namaz farziyeti bir insan üzerinden kalkmaz tabi bazı durumlar hariç mesela akli dengesi yoksa, vucüta hiçbir organ görevini görmüyorsa gözler fonksiyonlarını yütürmişse vs. bu durumlarda namaz hükmü o kişiden kalkar. Ama ne yazık ki günümüzde namaz kılan insan sayısı çok az… Nerde Hz. Ömerler ki namaza gelmeyenleri dövsün. Şimdi değil dövmek uyarıda bile bulunamıyoruz. Babaları oğlum namaz kıl dediğinde neden niçin? gibi sorular ile karşılaşılıyor.

Size müjde vereyim buyurun Rabbimizin ayetlerine kulak verelim: ‘’ İman edip doğru ve yararlı işler yapanlar.  Namazlarında dikkatli ve devamlı olanlar ve karşılıksız yardımda bulunanlar işte onlar mükafatlarını Rabblerinden alacaklar ve onlara ne korku ne de üzüntü vardır.’’  Yetmedi mi işte size bir başka müjde: ‘’ İnandıktan sonra faydalı eylemlerde bulunanlar ise altlarından ırmaklar akan, içlerinden de ebedi kalacakları cennetlere yerleştireceğiz. Bu Allah’ın sözüdür.’’

Yine Efendimiz (asv)’ın hadislerine bakacak olursak burada da çok büyük ecirlerin olduğunu görürüz. Ensardan birisi Peygamber efendimize, İnsanların en zekisi ve en değerlisi kimdir? Rasulullah (asv) da ona hitaben; En zeki ve en değerli kimseler, ölümü en sık anan ve onun için en çok hazırlık yapan kimselerdir. Bu kimseler  dünya  şerefi ve ahiret üstünlüğünü yanlarında götüren zekilerdir.  Hadis açık ve net. Ölümü dert edinen kimseler ibadet ve insanlar ile ilgili ilişkilerinde  hep dikkatli davranırlar. Çünkü gözetim altında olduklarını biliyorlar.  Kalplerimizin huzur bulması için namaz namaz namaz  diyoruz çünkü kalpler ancak Allahı anmakla mutmain olur bu da eşittir namaz diyebiliriz.  Namaz olmadan imtihan sıkıntıya girecek huzur olmayacak o zaman ne anladık biz bu işten onun için namaz, huşu içinde tüm benliğini Allaha vererek namaz kılmak işte bu dur. Cennet vizesi Allah’ın izni ile Rabbim bizi kendi rızası için namaz kılanlardan eylesin. Yoksa Rabbinin huzurunda eğilmeyen bir baş ne işe yarar varsın o baş o gövde olmaz olsun. Müslümanlar namaz ile izzete kavuşacaklar. Namaz kılmayan bir insan zelildir, sefildir, Allahtan nasibini almamıştır.  Rabbim bizi kendi yolundan ayırmasın, bu yolda ayaklarımızı sabit kılsın ve namaz kılan hiçbir riya olmadan sadece kendi rızası için kılan kullarından eylesin. AMİN .  

   VESSELAM..